See Halonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Фалалей"
},
"expansion": "Russian Фалалей (Falalej)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "-"
},
"expansion": "Middle Low German",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "The first part probably derives from given names, from Russian Фалалей (Falalej) in eastern Finland, or from various Middle Low German names (Halle, Hallo, Halike) in Western Finland + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Halonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Haloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Halonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Halonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Halo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname transferred from the given name"
],
"id": "en-Halonen-fi-name-k-mS1vyc",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlonen/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝lo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlonen"
}
],
"word": "Halonen"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "noun form"
},
"expansion": "Halonen",
"name": "head"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "Halo"
}
],
"glosses": [
"plural of Halo"
],
"id": "en-Halonen-de-noun-h1MfdHKn",
"links": [
[
"Halo",
"Halo#German"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[haˈloːnən]"
},
{
"audio": "De-Halonen.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/47/De-Halonen.ogg/De-Halonen.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/De-Halonen.ogg"
}
],
"word": "Halonen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Фалалей"
},
"expansion": "Russian Фалалей (Falalej)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "-"
},
"expansion": "Middle Low German",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "The first part probably derives from given names, from Russian Фалалей (Falalej) in eastern Finland, or from various Middle Low German names (Halle, Hallo, Halike) in Western Finland + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Halonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Haloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Haloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Haloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Halosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Halosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Halosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Halonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Halonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Halo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish surnames from given names",
"Finnish terms derived from Middle Low German",
"Finnish terms derived from Russian",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlonen",
"Rhymes:Finnish/ɑlonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname transferred from the given name"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑlonen/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝lo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlonen"
}
],
"word": "Halonen"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "noun form"
},
"expansion": "Halonen",
"name": "head"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"German entries with incorrect language header",
"German non-lemma forms",
"German noun forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "Halo"
}
],
"glosses": [
"plural of Halo"
],
"links": [
[
"Halo",
"Halo#German"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[haˈloːnən]"
},
{
"audio": "De-Halonen.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/47/De-Halonen.ogg/De-Halonen.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/De-Halonen.ogg"
}
],
"word": "Halonen"
}
Download raw JSONL data for Halonen meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.